Τα μέλη της επιστημονικής επιτροπής του περιοδικού “Πολύδρομο” προέρχονται από διάφορα τμήματα του Α.Π.Θ., του Παν/μιου Αθηνών, του Παν/μιου της Θεσσαλίας, του Παν/μιου του Αιγαίου, του Παν/μιου της Κρήτης, του Ανοιχτού Παν/μιου της Κύπρου, καθώς και του Παν/μίου Roskilde της Δανίας, του Παν/μιου του Στρασβούργου,του Παν/μιου του Λονδίνου και του Παν/μίου Monash της Αυστραλίας.

Μήνυμα Επιστημονικής Επιτροπής

Το «Πολύδρομο» ξεκίνησε από μια ανάγκη να συγκεράσουμε τα ακαδημαϊκά ενδιαφέροντα με τις προσωπικές μας ανάγκες και επιθυμίες, αλλά και από την ανάγκη όσων συμμετέχουμε να επικοινωνούμε συστηματικά για τα θέματα που αφορούν τη διγλωσσία και τον πολυπολιτισμό με την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα, αλλά και με γονείς που ενδιαφέρονται και αποζητούν απαντήσεις σε ποικίλα σχετικά ερωτήματα-θέματα που τους απασχολούν. Τέτοια θέματα είναι η ανάπτυξη της παιδικής διγλωσσίας, η διαπολιτισμική επικοινωνία, οι κοινωνικο-πολιτικές διαστάσεις της γλωσσικής και πολιτισμικής ετερογένειας, τα θέματα της ταυτότητας, η ενημέρωση των μεταναστών/τριών γονέων, αλλά και η επικοινωνία ανάμεσα στους/τις εκπαιδευτικούς και τους ελληνικής και μη-ελληνικής καταγωγής γονείς.

Απευθυνόμαστε κυρίως σε γονείς και εκπαιδευτικούς, οι οποίοι εκτός από την ενημέρωση που θα λαμβάνουν μέσω των τακτικών τευχών και της ιστοσελίδας μας, θα έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνούν μαζί μας και να θέτουν ερωτήματα σχετικά με τη διαχείριση και αξιοποίηση της διγλωσσίας και της επαφής των γλωσσών και τα οποία θα προσπαθούμε να απαντήσουμε. Το μεγαλύτερο και κυριότερο μέρος των περιεχομένων της έκδοσής μας είναι γραμμένο στα ελληνικά, αγγλικά, ρωσικά, αλβανικά και, όποτε αυτό είναι εφικτό, σε άλλες γλώσσες, με σκοπό την άμεση επικοινωνία μας με το μεγαλύτερο δυνατό αριθμό μελών μεταναστευτικών κοινοτήτων της χώρας μας.

Σας καλωσορίζουμε, λοιπόν, σε αυτή την προσπάθεια με την ευχή να τη στηρίξετε, είτε μέσω της συνδρομής σας είτε μέσω της όποιας συμμετοχής επιθυμείτε, και να την αναδείξετε σε ένα γόνιμο φόρουμ για τα ζητήματα της διγλωσσίας και του πολυπολιτισμού με επίκεντρο το σύγχρονο ελληνικό σχολείο.

Εκ μέρους της επιστημονικής επιτροπής
Ρούλα Τσοκαλίδου

Μέλη Επιστημονικής Επιτροπής

• Γιώργος Ανδρουλάκης (Παν/μιο Θεσσαλίας)
  • Σοφία Γαβριηλίδου (Α.Π.Θ.)
  • Αναστασία Γκαϊνταρτζή (Α.Π.Θ.)
  • Βασιλεία Κούρτη-Καζούλλη (Παν/μιο Αιγαίου)
  • Σταύρος Καμαρούδης (Παν/μιο Δυτ. Μακεδονίας)
  • Μάρω Κακριδή (Παν/μιο Αθηνών)
  • Αγγελική Κοιλιάρη (Α.Π.Θ.)
  • Αργύρης Κυρίδης (Α.Π.Θ.)
  • Αντώνης Λενακάκης (Α.Π.Θ.)
  • Εύη Μάρκου (UCL Ιnstitute of Education, U.K.)
  • Πολυτίμη Μακροπούλου (Α.Π.Θ.)
  • Μαρίνα Ματθαιουδάκη (Α.Π.Θ.)
  • Σούλα Μητακίδου (Α.Π.Θ.)
  • Μαρίτα Παπαρούση (Π.Θ.)
  • Ελένη Σκούρτου (Παν/μιο Αιγαίου)
  • Kωστής Τσιούμης (Α.Π.Θ.)
  • Σταυρούλα Τσιπλάκου (Παν/μιο Κύπρου)
  • Μένη Τσιτουρίδου (Α.Π.Θ.)
  • Ρούλα Τσοκαλίδου (Α.Π.Θ.)
  • Νίκος Χανιωτάκης (Παν/μιο Θεσσαλίας)
  • Άσπα Χατζηδάκη (Παν/μιο Κρήτης)
  • Nick Dallas (McGraw Hill, Australia)
  • Hartmut Haberland (University of Roskilde, Denmark)
  • Gina Ioannitou (Universite du Maine, France)
  • Vicky Macleroy Obied (Univeristy of London, U.K.)
  • Andrea Young (University of Strasburg, France)